Date - Webtech X Webflow Template
aktualizované 22. September 2023

Ak pracujete na dohodu, bude žiadosť o hypotéku náročnejšia

Ktorá banka Vám bude akceptovať dohodu o pracovnej činnosti alebo o vykonaní práce?

Dohoda o pracovnej činnosti, podobne ako dohoda o vykonaní práce a brigádnická práca študenta, sú tri formy pracovnoprávneho vzťahu, ktoré môžete mať uzavreté namiesto štandardnej pracovnej zmluvy. Zamestnávatelia ich využívajú najmä na pokrytie sezónnych prác, vykonanie konkrétnych úkonov, či dočasné projekty (podobne ako sme písali pri pracovnom pomere na dobu určitú TU).

Účelom dohody o pracovnej činnosti je výkon určitej opakujúce sa činnosti (napr. dispečer, čašník), pričom rozsah činnosti je limitovaný zákonom nasledovne:

  • môžete odpracovať 10 hodín týždenne a
  • jej trvanie nesmie byť dlhšie ako na 12 mesiacov.

Takúto zmluvu je samozrejme možné po dohode so zamestnávateľom predĺžiť. Novinkou je dohoda o pracovnej činnosti na sezónne práce, pričom v prípade tejto novelizácie nesmie trvanie dohody prekročiť 8 mesiacov, maximálny odpracovaný čas je ohraničený na 520 hodín ročne.

Dohoda o vykonaní práce sa líši formou výstupu. Jej cieľom a výsledkom je vykonanie určitej pracovnej úlohy s konkrétnym definovateľným výsledkom. Príkladom môže byť naprogramovanie súčasti programu, zorganizovanie podujatia a podobne. Pre dohodu o vykonaní práce je charakteristické:

  • nesmiete prekročiť viac ako 350 hodín za rok,
  • odmena môže byť vyplatená aj jednorazovo po dodaní diela,
  • od zmluvy je možné odstúpiť na jednej alebo druhej strane po nesplnení podmienok (napr. nedodanie práce na čas) a
  • vo veľa smeroch sa podobá na zmluvu o dielo.

Práve krátky časový úsek a absencia perspektívy (rozvoja a rastu zamestnanca v spoločnosti s perspektívou dlhodobého pracovnoprávneho vzťahu) takejto práce vedie banky k prísnemu posudzovaniu tohto príjmu. Hypotéka je dlhodobý záväzok, ktorý by si mal zakladať na dlhodobom pracovnom pomere.

Pripravili sme si tento prehľad v podobe grafickej tabuľky, kde s dohodou o pracovnej činnosti / vykonaní práce pochodíte (banky, ktoré v tabuľke nie sú, dohodu vôbec neakceptujú).

Akceptuje

100%

60%

100%

Postavenie

iba vedľajší príjem

iba vedľajší

aj ako hlavný

*uvádzame len banky, ktoré dohodu akceptujú, pre ostatné banky si prečítajte naše odporúčanie nižšie

Naše odporúčanie? V prípade ak sa chystáte kupovať nehnuteľnosť, respektíve budete žiadať o hypotéku, dopredu si premyslite a prepočítajte svoje možnosti.

Ak máte so zamestnávateľom lepší vzťah a v spoločnosti fungujete dlhodobo, požiadajte ho o zmenu zmluvy na štandardný pracovný pomer.

Ako dôvod uveďte, že idete žiadať o hypotéku a tento pracovný pomer schvaľovania výrazne obmedzuje, respektíve až znemožňuje. Zároveň je však dobre vedieť, že ak máte dohodu ako vedľajší pracovný príjem, tak ako doplnkový Vám ho akceptujú v troch bankách a to v 100% výške (s výnimkou 365.bank).

Spočítajte si svoje úverové možnosti ešte dnes v našej aplikácii a pripravte sa na hypotéku v predstihu TU. V aplikácii je možné zadefinovať typ pracovného pomeru pre Váš príjem a dostanete reálne výsledky ponúk financovania na počkanie.

Aktuálny úrový lístok

Zistite viac kliknutím na banku

FIX 1

4.99%

4.59%

4.75%

-

4.59%

5.99%

4.00%

5.54%

FIX 3

5.19%

4.59%

4.75%

4.39%

4.59%

5.59%

4.20%

4.44%

FIX 5

5.19%

4.59%

4.75%

4.39%

4.59%

5.09%

4.30%

4.64%

Zobrazuje základné úrokové sadzby bez zliav pre nadobúdacie hypotéky, ak ste zvedavý na presnú sadzbu na základe Vašej bonity a príjmu spravte si prepočet kliknutím na tlačidlo nižšie.

Okrem presnej ponuky bez návštevy pobočky Vám zobrazíme aj zľavy, ktoré je v banke možné získať.  

Zistite či na to máte

Máte dostatočný príjem na požadovaný úver? Overte si to za pár minút online.

ZAČAŤ TERAZ nezáväzne