Date - Webtech X Webflow Template
aktualizované 12. Apríl 2024

Americká hypotéka, v ktorej banke dostanete na bezúčelovú hypotéku najviac?

Ktorá banka akceptuje najvyššie LTV pri bezúčelovej hypotéke, známej aj ako americká hypotéka?

Princíp bezúčelovej hypotéky je jednoduchý. Zakladáte v nej nehnuteľnosť v prospech banky, ktorá Vám následne načerpá na Váš osobný účet schválenú sumu bez dokladovania účelu ich použitia. Áno, pýtajú sa na informatívny účel, ale ten nie je záväzný a kontrolovaný.

Kedy siahnuť po tomto riešení?

Výstavba

Najčastejšie sa s touto požiadavkou stretávame u klientov, ktorí realizujú kúpu pozemku a výstavbu nehnuteľnosti. Vybavenie hypotéky nakúpu pozemku a jej následné z refinancovanie s ďalším účelom výstavba nehnuteľnosti, je pomerne náročný proces (viac o hypotéke na kúpu pozemku píšeme TU a o hypotéke na výstavbu TU).

V mnoho prípadoch je jednoduchšie, ak disponujete nezaloženou a skolaudovanou nehnuteľnosťou (napr. rodičovská), ktorú môžete v prospech hypotéky založiť, načerpať bezúčelovú hypotéku. Prostriedky z takejto hypotéky môžete použiť na kúpu pozemku a výstavbu domu.

Po skolaudovaní domu, záložné právo len jednoducho preložíte na novú nehnuteľnosť (ako funguje preloženie záložného práva sa dočítate TU).

Kúpa nehnuteľnosti  v zahraničí

Jediná banka, ktorá na Slovensku poskytuje účelovú hypotéku na kúpu nehnuteľnosti v zahraničí, je Slovenská Sporiteľňa (aj tu však platí, že sa musí založiť nehnuteľnosť v tuzemsku, t. j. na Slovensku).

V prípade ak Vám vychádza úverová angažovanosť v inej banke lepšie, jedinou formou ako siahnuť na kúpu nehnuteľnosti v zahraničí je americká / bezúčelová hypotéka.

Opäť v prospech banky založíte nehnuteľnosť na Slovensku a banka Vám na účet načerpá schválenú sumu, ktorú potom použijete na úhradu kúpnej ceny za nehnuteľnosť v zahraničí po podpise kúpnej zmluvy.

Financie na podnikanie

Menej častou požiadavkou je sprostredkovanie americkej hypotéky za účelom vyťaženia kapitálu z nehnuteľnosti, ktorý sa následne použije na rozbeh podnikania alebo novú investíciu do Vašej spoločnosti.

Získanie podnikateľského úveru je pomerne zložitý proces s náročnými kritériami pre spoločnosť a na konci dňa si od Vás banka vyžiada nehnuteľnosť na založenie (ako protihodnotu).

Ak máte dobre čísla, jednoduchšie si schválite bezúčelovú hypotéku na základe dokladovania príjmu z podnikania (viac pre živnostníkov TU a SRO TU) a financie z nej vložíte do spoločnosti.

Pozor, ale v tomto prípade za splácanie dlhu ručíte ako fyzická osoba. Pri podnikateľskom úvere je to primárne spoločnosť, aj keď Vám dajú podpísať ručiteľskú doložku.

V čom sa líšia banky pri poskytovaní americkej hypotéky?

Najčastejšie je to maximálnym LTV pri tomto účele. Hranica LTV, teda maximálna výška úveru v pomere k hodnote založenej nehnuteľnosti, je pri bezúčelových hypotékach štandardne nižšia ako pri účelovej hypotéke, kde môžete požiadať aj o 90% financovanie (LTV na úrovni 90%).

Druhým aspektom je strop výšky americkej hypotéky. Niektoré banky majú stanovené jednotné pravidlo, koľko najviac vedia poskytnúť na americkú hypotéku, bez ohľadu na to, že máte hodnotnejšiu nehnuteľnosť a potrebovali by ste viac.

max. LTV

70%

90%

80%

70%

70%

80%

75%

50%

Strop

nie

*150.000€

nie

nie

nie

1.000.000€

160.000€

220.000€

*v prípade VÚB platí strop len ak dokladujete príjem a základe podnikania, pre TPP majú strop 200.000€

** ak zakladáte pozemok, percento s môže líšiť (napr. Tatra znižuje na 50%)

Do tretice sa banky môžu líšiť ešte v uplatnení limitu na maximálnu splatnosť. Rýchly prehľad nižšie.

max. splatnosť

30 rokov

30 rokov

30 rokov

20 rokov

20 rokov

20 rokov

25 rokov

30 rokov

*v prípade VÚB platí strop len ak dokladujete príjem a základe podnikania, pre TPP majú strop 200.000€

Akú nehnuteľnosť môžem založiť v prospech americkej hypotéky?

Prakticky akúkoľvek nehnuteľnosť určenú na celoročné bývanie. Na nehnuteľnosti sa nesmie nachádzať žiadna iná ťarcha banky či vecné bremeno, ktoré obmedzuje právo s nehnuteľnosťou nakladať (napr. vecné bremeno dožitia, časté pri rodičovských nehnuteľnostiach) a rovnako, musí byť vo vlastníctve fyzickej osoby. Nehnuteľnosť, ktorú vlastní právnická osoba, v prospech žiadnej hypotéky nezaložíte.

Tak ako vždy, pozor na prístupovú cestu, nehnuteľnosť musí byť prístupná z verejnej alebo súkromnej komunikácie.

Ak sa na túto tému chcete poradiť, sme tu pre Vás, stačí ak nám napíšete na chate, alebo si spravte prepočet v našej aplikácii TU, pričom si vyberte účel americká hypotéka a dostanete konkrétne ponuky bánk na počkanie.

Aktuálny úrový lístok

Zistite viac kliknutím na banku

FIX 1

4.99%

4.59%

4.75%

-

4.59%

5.99%

4.00%

5.54%

FIX 3

5.19%

4.59%

4.75%

4.39%

4.59%

5.59%

4.20%

4.44%

FIX 5

5.19%

4.59%

4.75%

4.39%

4.59%

5.09%

4.30%

4.64%

Zobrazuje základné úrokové sadzby bez zliav pre nadobúdacie hypotéky, ak ste zvedavý na presnú sadzbu na základe Vašej bonity a príjmu spravte si prepočet kliknutím na tlačidlo nižšie.

Okrem presnej ponuky bez návštevy pobočky Vám zobrazíme aj zľavy, ktoré je v banke možné získať.  

Zistite či na to máte

Máte dostatočný príjem na požadovaný úver? Overte si to za pár minút online.

ZAČAŤ TERAZ nezáväzne