Date - Webtech X Webflow Template
aktualizované 13. Február 2023

Potvrdenie o poberaní rodičovského príspevku na účely banky

Ako a kde získať potvrdenie o poberaní rodičovského príspevku na účely schvaľovania príjmu v banke pri žiadaní o hypotéku.

V prípade ak plánujete žiadať alebo žiadate o poskytnutie hypotéky a dokladujete prijem vo forme rodičovského príspevku, banka bude od Vás na účely schvaľovania požadovať predloženie dokladu z úradu Práce, sociálnych vecí a rodiny o poberaní tohto príspevku. Potvrdenie, ktoré je nutné predložiť banke pri dokladovaní tohto príjmu vyzerá nasledovne:

Vzor potvrdenia o poberaní rodičovského príspevku

Príslušný úrad s ktorým zahájime komunikáciu sa určuje podľa miesta Vášho trvalého pobytu.

POZOR: netreba si tento príjem zamieňať s materským príspevkom, ktorý vypláca Sociálna poisťovňa a ide o iný typ príjmu ako rodičovský príspevok. Rodičovský príspevok je aktuálne nastavený na sumu 345,20€ mesačne, ak ste pred tým nepoberali aj materský príspevok (inak 473,30€ mesačne).

Každopádne teraz si popíšeme ako postupovať a vybaviť celý proces elektronicky cez schránku slovensko.sk, takže to predpokladá že máte aktívny prístup do svojej schránky.

Podanie žiadosti o vydanie potvrdenia cez slovensko.sk

POZOR: na krok 4 (podanie žiadosti o potvrdenie) sa viete dostať aj zrýchlene bez vyhľadávania (preskočíte až 3 kroky) kliknutím na tento odkaz, ktorý smeruje priamo na formulár https://portal.employment.gov.sk/eform/potvrdenie/v201401/1?ssoid=id-021HvOqj9BROrLi0Z-WO6FQmHAQ1x-x-64v6mKb1#/ziadatel (budete vyzvaný na prihlásenie sa občianskym preukazom alebo overením cez aplikáciu slovensko.sk).

1. všetky cesty začínajú na portály slovensko.sk, kde po prihasení zadáme do poľa chcem nájsť nasledovné: "potvrdenia a informácie"

2. Následne si vyberieme hneď prvý výsledok vyhľadávanie, pre urýchlenie môžete využiť tento odkaz TU, ktorý smeruje rovno na výsledok:  

3. otvoriť by sa Vám mala nasledovná podstránka s dvoma červenou zvýraznenými odkazmi, pričom nás zaujíma ten prvý "elektronická služba vyhľadávanie potvrdení o sociálnych dávkach"

4. po kliknutí na odkaz sa Vám otvorí formulár žiadosti, na ktorý sme odkazovali aj v úvode článku, nakoľko sme sa prihlásili už na začiatku, nemali by ste byť vyzvaný na prihlásenie sa občianskym preukazom.

Údaje sú po prihlásení vo väčšine prípadov vyplnené, v prípade ak nie, stačí doplniť červeným vyznačené polia a kliknúť na tlačidlo ďalej.

5. V kroku dva tejto žiadosti je nutné definovať predmet potvrdenie, pričom pre typ potvrdenia nastavte hodnotu "potvrdenie o poberaní sociálnej dávky" a pre typ dávky zvoľte poslednú možnosť "Rodičovský príspevok". Rodičovský príspevok sa poskytuje od dňa narodenia dieťaťa (vždy za predchádzajúci mesiac) pre to pre nastavenie obdobia odporúčame zadať dátum narodenia dieťaťa, pričom ak má dieťa menej ako 3 roky (príspevok sa poskytuje do veku 3 rokov) ponechajte dnešný dátum, ak nie nastavte dátum kedy dieťa dovŕšilo 3 roky + 1 mesiac.

6. na záver je potrebné už len potvrdiť spôsob doručenia potvrdenia, pričom odporúčame alternatívu elektronického doručenia.

V prípade ak sa rozhodnete pre listinné doručenie, budete vyzvaný aby ste žiadosť vytlačili a doručili na príslušný úrad osobne.

Elektronické podanie je nie len rýchlejšie, ale PDFko Vám bude doručené vo forme .asice súboru priamo do schránky na slovensko.sk, odkiaľ si ho viete kedykoľvek znova stiahnuť a vytlačiť. V tomto prípade však musíte ovládať elektronický podpis cez príslušnú aplikáciu Dsigner, ktorá sa Vám nainštalovala spolu s obslužným softwearom pre Váš občiansky preukaz EID.

Samotné potvrdenie nám môžete ho nahrať priamo do aplikácie jednoduchým odfotením, alebo potvrdenie môžete doručiť priamo do banky (pobočku vidíte v aplikácii bankari.sk).  

Aktuálny úrový lístok

Zistite viac kliknutím na banku

FIX 1

4.99%

4.59%

4.75%

-

4.59%

5.99%

4.00%

5.54%

FIX 3

5.19%

4.59%

4.75%

4.39%

4.59%

5.59%

4.20%

4.44%

FIX 5

5.19%

4.59%

4.75%

4.39%

4.59%

5.09%

4.30%

4.64%

Zobrazuje základné úrokové sadzby bez zliav pre nadobúdacie hypotéky, ak ste zvedavý na presnú sadzbu na základe Vašej bonity a príjmu spravte si prepočet kliknutím na tlačidlo nižšie.

Okrem presnej ponuky bez návštevy pobočky Vám zobrazíme aj zľavy, ktoré je v banke možné získať.  

Zistite či na to máte

Máte dostatočný príjem na požadovaný úver? Overte si to za pár minút online.

ZAČAŤ TERAZ nezáväzne