Date - Webtech X Webflow Template
aktualizované 12. Apríl 2024

Prídavok na dieťa alebo ako si pomôcť k novej hypotéke s rodinným prídavkom

Rodinný prídavok je akceptovaným príjmom v prípade niektorých bánk, ktorých?

Pri schvaľovaní Vašej hypotéky, respektíve ešte v rannom štádiu, keď si len počítate Vaše úverové možnosti v našej aplikácii, sa Vám môže hodiť informácia, že prídavok na dieťa, vedia niektoré banky akceptovať ako príjem.

Ide o formu sociálnej dávky, ktorú vypláca štát, podobne ako je tomu pri rodičovskom alebo materskom príspevku (POZOR: materské je iné ako rodičovský príspevok). Tieto označenia sa ľahko zamieňajú a vedia človeka zapliesť.

Aký je rozdiel medzi rodičovským príspevkom a rodinným prídavkom?

Zatiaľ čo rodičovský príspevok posiela štát poberateľovi na zabezpečenie riadnej starostlivosti o dieťa do tretieho roku života, rodinný prídavok (známi aj ako príspevok na dieťa) posiela poberateľovi až do 26 roku života, respektíve skončenia povinnej školskej dochádzky.

Ako sa na rodinný prídavok / prídavok na dieťa pozerá banka?

Hodnota rodinného prídavku je pre rok 2024 nezmenená vo výške 60€ na mesiac na jedno dieťa. Banka Vám do príjmu, podmienkou je existencia hlavného príjmu v podobe pracovného pomeru alebo podnikateľskej činnosti, zaráta plnú výšku prídavku vynásobenú počtom detí.

Ak máte napríklad dve nezaopatrené deti (študujúce do 26 rokov),príjem sa Vám z pohľadu banky zvyšuje o 120€. Pričom táto čiastka vie pri aktuálnych sadzbách navýšiť hypotéku v priemere o 8.000€ až 10.000€.

Ako sa tento príjem dokladuje?

Prídavky si banka nevie overiť v sociálnej poisťovni ako je tomu v prípade príjmu zo zamestnania. Z tohto titulu sa predkladá potvrdenie sociálnej poisťovne o poberaní prídavku na dieťa.

Nestrachujte sa, požiadať sa o potvrdenie dá aj elektronicky z pohodlia domova. Ako?

Podanie žiadosti o vydanie potvrdenia cez slovensko.sk

POZOR: na krok 4 (podanie žiadosti o potvrdenie) sa viete dostať aj zrýchlene bez vyhľadávania (preskočíte až 3 kroky) kliknutím na tento odkaz TU, ktorý smeruje priamo na formulár (budete vyzvaný na prihlásenie sa občianskym preukazom alebo overením cez aplikáciu slovensko.sk).

1. začnite otvorením portálu slovensko.sk, kde po prihlásení zadáme do poľa chcem nájsť nasledovné: "potvrdenia a informácie"

2. Následne si vyberieme hneď prvý výsledok vyhľadávanie, pre urýchlenie môžete využiť tento odkaz TU, ktorý smeruje rovno na výsledok:  

3. otvoriť by sa Vám mala nasledovná podstránka s dvoma červenou zvýraznenými odkazmi, pričom nás zaujíma ten prvý "elektronická služba vyhľadávanie potvrdení o sociálnych dávkach"

4. po kliknutí na odkaz sa Vám otvorí formulár žiadosti, na ktorý sme odkazovali aj v úvode článku, nakoľko sme sa prihlásili už nazačiatku, nemali by ste byť vyzvaný na prihlásenie sa občianskym preukazom.

Údaje sú po prihlásení vo väčšine prípadov vyplnené, v prípade ak nie, stačí doplniť červeným vyznačené polia a kliknúť na tlačidlo ďalej.

5. V kroku dva tejto žiadosti je nutné definovať predmet potvrdenie, pričom pre typ potvrdenia nastavte hodnotu "potvrdenie o poberaní sociálnej dávky" a pre typ dávky zvoľte poslednú možnosť "Rodinný prídavok".

Rodinný prídavok sa poskytuje od dňa narodenia dieťaťa pre to pre nastavenie obdobia odporúčame zadať dátum narodenia dieťaťa.

6. na záver je potrebné už len potvrdiť spôsob doručenia potvrdenia, pričom odporúčame alternatívu elektronického doručenia.

V prípade ak sa rozhodnete pre listinné doručenie, budete vyzvaný aby ste žiadosť vytlačili a doručili na príslušný úrad osobne.

Elektronické podanie je nie len rýchlejšie, ale PDFko Vám bude doručené vo forme .asice súboru priamo do schránky na slovensko.sk, odkiaľsi ho viete kedykoľvek znova stiahnuť a vytlačiť.

Samotné potvrdenie nám môžete ho nahrať priamo do aplikácie jednoduchým odfotením, alebo zaslaním na email vášho osobného bankára. Ak ho neviete, nájdete ho v našej aplikácii.

Aktuálny úrový lístok

Zistite viac kliknutím na banku

FIX 1

4.99%

4.59%

4.75%

-

4.59%

5.99%

4.00%

5.54%

FIX 3

5.19%

4.59%

4.75%

4.39%

4.59%

5.59%

4.20%

4.44%

FIX 5

5.19%

4.59%

4.75%

4.39%

4.59%

5.09%

4.30%

4.64%

Zobrazuje základné úrokové sadzby bez zliav pre nadobúdacie hypotéky, ak ste zvedavý na presnú sadzbu na základe Vašej bonity a príjmu spravte si prepočet kliknutím na tlačidlo nižšie.

Okrem presnej ponuky bez návštevy pobočky Vám zobrazíme aj zľavy, ktoré je v banke možné získať.  

Zistite či na to máte

Máte dostatočný príjem na požadovaný úver? Overte si to za pár minút online.

ZAČAŤ TERAZ nezáväzne