Date - Webtech X Webflow Template
aktualizované 02. September 2024

Čo je ÚPI ako mi pomôže k hypotéke?

Plánujete kúpiť stavebný pozemok? Bez územno-plánovacej informácie pri hypotéke nepochodíte. Čo ÚPI obsahuje a ako sa k nej dopracujete sa dočítate v tomto príspevku.

Ak zvažujete kúpu konkrétneho pozemku, jedna z prvých vecí, ktorú si budete musieť zabezpečiť je územnoplánovacia informácia (ÚPI).

Tento dokument vám okamžite poskytne informáciu, či je daný pozemok stavebným pozemkom, resp. aký je možný účel využitia pozemku podľa platného územného plánu.

Okrem iného si na základe tohto dokumentu môžete potvrdiť, či vyhovuje Vaším potrebám a predstavám o vysnenom dome.

ÚPI obsahuje presné požiadavky, ktoré sa na budúcu zástavbu vzťahujú, ako napríklad:

  • maximálne percento zastavanosti pozemku / maximálna zastavaná plocha objektu (vypovedá o tom, či sa dostanete na požadovanú výmeru podlahovej plochy pri jednopodlažnom objekte, alebo či budete musieť ísť aj do poschodia, aby ste sa zmestili),
  • maximálna výška strechy respektíve maximálny počet podlaží, ak túžite poschodovom dome a pre pozemok sú povolené len jedno podlažné stavby, tak nepochodíte,
  • minimálny podiel plôch zelene na pozemku, a iné.

Okrem iného si ÚPI bude vyžadovať súdny znalec pre vypracovanie súdno-znaleckého posudku, ak plánujete pozemok zakladať v prospech hypotéky. Viac o ďalších podkladoch, ktoré si znalec vyžiada sa dočítate TU.

A ak Vás zaujíma ako financovať kúpu pozemku a ktorá banka Vám na tento účel poskytne najviac, prečítajte si tento článok TU.

Kde požiadať o ÚPI?

Žiadosť o územnoplánovaciu informáciu sa podáva na obecnom /miestnom stavebnom úrade, kde sa pozemok, respektíve parcela, nachádza. Vo väčšine prípadov je vzor žiadosti dostupný na stránke daného úradu a podáva sa buď osobne na úrade, alebo mailom. 

Žiadosť o vydanie územnoplánovacej informácie musí obsahovať:

  • meno a priezvisko fyzickej osoby /názov právnickej osoby, korešpondenčnú adresu, číslo telefónu/ mailovú adresu, katastrálne územie, parcelné čísla pozemku,  register „C“ alebo „E“, účel žiadosti (napr. ako podklad pre znalecký posudok)
  • v niektorých prípadoch je potrebné k žiadosti priložiť: geometrický plán, pokiaľ nie je pozemok zapísaný v katastri nehnuteľností a kópiu mapy určeného operátu s vyznačením parcely, prípadne jej časti 

Žiadosť je bez poplatku.

Vybavenie žiadosti

Vybavenie by nemalo trvať viac ako cca 2 týždne. Doba sa môže líšiť od konkrétneho úradu. Postup úradu je taký, že pracovníčka stavebného úradu pripraví ÚPI pre dané parcely a dokument dá na podpis starostovi danej obce. Jeho podpisom získava dokument právoplatnosť a to s platnosťou 2 roky od jeho vystavenia. 

Náš tip: pokiaľ čakáte na ÚPI dlhšie, odporúčame požiadať pracovníka úradu aspoň o zaslanie znenia dokumentu. Bez podpisu starostu dokument síce nie je právoplatný, ale ako informácia pre Vás úplne dostačujúci. 

Vzor ÚPI

V praxi sa môžete stretnúť s rôznym prístupom k vypracovaniu UPI zo strany úradu. Príkladným vypracovaním je táto UPI poskytnutá mestskou časťou Bratislava Záhorská Bystrica.

Vzorové spracovanie ÚPI a jej obsah

Viac ako 40.000 ponúk bývania

spravte si nezáväzný prepočet a získajte prístup k unikátnej ponuke nehnuteľností na interaktívnej mape bývania

Aktuálny úrový lístok

Zistite viac kliknutím na banku

FIX 1

4.89%

4.59%

5.05%

-

4.59%

6.19%

4.00%

5.14%

FIX 3

4.29%

4.39%

4.65%

4.29%

4.29%

4.74%

4.00%

4.34%

FIX 5

4.39%

4.49%

4.65%

4.39%

4.39%

4.84%

4.00%

4.44%

Zobrazuje základné úrokové sadzby bez zliav pre nadobúdacie hypotéky, ak ste zvedavý na presnú sadzbu na základe Vašej bonity a príjmu spravte si prepočet kliknutím na tlačidlo nižšie.

Okrem presnej ponuky bez návštevy pobočky Vám zobrazíme aj zľavy, ktoré je v banke možné získať.  

Zistite či na to máte a vyberte si bývanie s nami

Máte dostatočný príjem na požadovaný úver? Overte si to za pár minút online a získajte prístup k našej interaktívnej mape viac ako 40.000 ponúk bývania.

ZAČAŤ TERAZ nezáväzne